Skip to:

Sale: Up to 50% off

logo

Fleur de Mimosa Body Lotion

€ 8€ 17
Prev. Markdown: € 9
350 ML | € 22.86 / 1L
Out of stock

Moisturising yet lightweight body lotion with a flourishing scent that unfolds gentle mimosa, resting on a bed of feathery musks. ​ ​

Top notes: Almond, Bergamot, Red Currant ​

Mid notes: Jasmine, Mimosa, Heliotrope ​

Base notes: Cedarwood, Crisp Amber, Musks​ ​

  • Leaves skin feeling like silk. ​
  • Contains a bespoke blend of oils such as sweet almond oil, meadowfoam seed oil, and macadamia seed oil.​
  • Made in Italy​ ​

 

Others also bought

Fitted Tank Top - Black - Lookbook
€ 12€ 19
Sale
Chunky Hoop Set - Gold - Still Life
Online exclusive
Fitted Tank Top - White - Still Life
€ 12€ 19
Sale
Fleur de Mimosa Hand Cream - Fleur de Mimosa - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Rib-Knit T-shirt - White - Still Life
€ 35€ 69
Prev. Markdown: € 39
SaleWool-cotton
Alpaca-Blend Knitted Top - Oatmeal - Still Life
€ 35€ 69
Prev. Markdown: € 45
Sale
Rib-Knit Cotton Cardigan - Marled Green - Still Life
Sale
Utility Playsuit - Beige - Still Life
€ 35€ 99
Sale
Flounced Mini Dress - Blue - Still Life
€ 75€ 119
Sale
Satin Slip Mini Dress - Dark Mole - Still Life
€ 39€ 69
Prev. Markdown: € 49
Sale
Linen Wrap Mini Dress - Black - Lookbook
€ 55€ 99
Prev. Markdown: € 65
Sale100% linen
Straight-Leg Jeans - Light Washed Blue - Still Life
€ 49€ 99
Prev. Markdown: € 59
Sale100% cotton
Smocked Cotton Poplin Mini Dress - Dark Brown - Still Life
Oversized Cotton T-Shirt - Muted Yellow - Still Life
€ 22€ 45
Prev. Markdown: € 25
Sale100% organic cotton
Tailored Knee-Length Shorts - Black - Still Life
€ 39€ 69
Prev. Markdown: € 45
Sale
Miami Muse Hand Soap - Miami Muse - Still Life
€ 10
250.0 ML | € 40 / 1 L
4 scents
Rib-Knit Cotton Cardigan - Muted Yellow - Still Life
Sale
Amber Noir Hand Soap - Amber Noir - Still Life
€ 10
250.0 ML | € 40 / 1 L
4 scents
Mini Hair Clips - Gold - Still Life
Perle de Coco Eau de Toilette - Perle de Coco - Still Life
€ 35
50.0 ML | € 700 / 1 L
11 scents
Straight Press-Crease Trousers - Black - Lookbook
Boat-Neck Rib-Knit Top - Black - Still Life
Sale
Alpaca-Blend Jumper - Light Blue/White Stripes - Still Life
€ 39€ 79
Prev. Markdown: € 45
Sale
Tapered Linen Blazer - Brown - Still Life
€ 69€ 149
Prev. Markdown: € 79
Sale