Skip to:

Sale: Up to 50% off

logo

Fleur de Mimosa Hand Lotion

€ 3€ 12
Prev. Markdown: € 5
250 ML | € 12.00 / 1L
Out of stock

Luxurious moisturising hand lotion with a flourishing scent that unfolds gentle mimosa, resting on a bed of feathery musks. ​ ​

Top notes: Almond, Bergamot, Red Currant ​

Mid notes: Jasmine, Mimosa, Heliotrope ​

Base notes: Cedarwood, Crisp Amber, Musks​ ​

  • Keeps hands soft and supple.​
  • Fast absorbing​
  • Contains sweet almond oil and peach kernel oil.​
  • Made in Italy​ ​

 

Similar items

Hand Cream Trio Kit - Blue/Red/Yellow - Still Life
€ 17
90 ML | € 188.89 / 1 L
Arabesque Wood Hand Cream - Arabesque Wood - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Fleur de Mimosa Hand Cream - Fleur de Mimosa - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Sicilian Sunrise Hand Cream​ - Sicilian Sunrise - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Punk Bouquet Hand Cream - Punk Bouquet - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Sardonyx Fire Hand Cream - Sardonyx Fire - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Miami Muse Hand Cream - Miami Muse - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Amber Noir Hand Cream - Amber Noir - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Hand Cream - Pink Noon - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Hand Soap & Hand Lotion Kit - Punk Bouquet - Still Life
€ 22
500.0 ML | € 44 / 1 L
2 scents

Others also bought

Fitted Tank Top - Black - Lookbook
€ 12€ 19
Sale
Fleur de Mimosa Hand Cream - Fleur de Mimosa - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Silk-Blend Cardigan - Blue - Lookbook
€ 39€ 89
Prev. Markdown: € 49
Sale
Tapered Knit Cardigan - Dark Grey - Still Life
SaleWool-cotton
Strappy Midi Dress - Black - Still Life
€ 59€ 99
Sale
Minimal Leather Sneakers - Silver - Still Life
Sale
Cotton Balloon Trousers - Mole - Still Life
100% cotton
Alpaca-Blend Knitted Top - Oatmeal - Still Life
€ 35€ 69
Prev. Markdown: € 45
Sale
Asymmetric Draped Midi Dress - Light Green/Gingham Checked - Still Life
€ 69€ 129
Prev. Markdown: € 79
Sale
Sporty Drawstring Jacket - Mole - Still Life
€ 89€ 129
Prev. Markdown: € 99
Sale
Voluminous Tie-Detail Blouse - Rose Beige - Still Life
Cotton Twill Drawstring Trousers - Black - Still Life
Textured Bow Tie Swimsuit - Brown - Still Life
+3
Online exclusive
Sleeveless Draped Midi Dress - Dark Orange - Still Life
€ 55€ 89
Prev. Markdown: € 65
Sale
Knitted Jumper - Black - Still Life
€ 39€ 59
SaleWool-cotton
Mohair-Blend Brushed Cardigan - Black - Still Life
Bias-Cut Mini Skirt - Warm Taupe - Still Life
€ 35€ 59
Prev. Markdown: € 39
Sale
Leather Cowboy Boots - Black - Still Life
Cotton-Twill Baseball Cap - Sky Blue - Still Life
+2
Sale
Knitted Cotton T-Shirt - Light Turquoise - Still Life
100% cotton
Silk-Cotton Knit Jumper - Light Blue - Still Life
€ 39€ 89
Prev. Markdown: € 49
SaleSilk-cotton
Tapered Linen Blazer - Brown - Still Life
€ 69€ 149
Prev. Markdown: € 79
Sale
Leather Sock Boots - Black - Still Life
Ribbed Cotton Cardigan - Pink - Still Life
€ 35€ 69
Prev. Markdown: € 39
Sale100% cotton