Skip to:

Sale: Up to 50% off

logo

Base Coat

£ 5£ 11
10 ML | £ 500.00 / 1L
Sale

Base Coat

Base Coat

A manicure essential to extend the wear of your nail colour.

  • Clear​
  • 94 % natural origin*​
  • Vegan formula​
  • Goes great with: Nail Colour, Top Coat​ 

Vegan formula means that this product formula does not contain any ingredients with animal origin.​ ​

*Natural origin defined and calculated in accordance with ISO 16128​

Combine with

Image of Top Coat
£ 5£ 11
Out of stock
Image of Silky Screen Nail Colour
Out of stock
Image of Trusted Mocha Nail Colour

Others also bought

Cold Marble Nail Colour - Cold Marble - Still Life
£ 5£ 11
10 ML | £ 500 / 1 L
+16
Sale
Scarlet Shade Nail Colour - Scarlet Shade - Still Life
£ 5£ 11
10 ML | £ 500 / 1 L
+22
Sale
Fuzzy Flamingo Nail Colour - Fuzzy Flamingo - Still Life
£ 5£ 11
10 ML | £ 500 / 1 L
+16
Sale
Mermaid Hint Nail Colour - Mermaid Hint - Still Life
£ 11
10 ML | £ 1100 / 1 L
+22
Dried Petals Cheek & Lip - Dried Petals - Still Life
£ 9£ 18
5.0 G | £ 1800 / 1 KG
Sale
Rib-Knit Cardigan - Dark Blue - Still Life
SaleCotton-wool
Alpaca-Blend Balloon-Sleeve Jumper - Brown - Still Life
A-Line Mini Skirt - Dark Brown - Still Life
Sale
Long-Sleeve Wool Top - Black - Still Life
Sale
Fleur de Mimosa Body Mist - Fleur de Mimosa - Still Life
£ 8£ 14
150.0 ML | £ 53.33 / 1 L
9 scents
Sale
Tapered Knit Cardigan - Beige - Still Life
SaleWool-cotton
Tailored Linen Trousers - Dark Brown - Still Life
Powder Blush - Picture Peony - Still Life
£ 9£ 19
4.0 G | £ 2250 / 1 KG
+3
Sale
Relaxed Denim Shorts - Off White - Still Life
Leather Derby Shoes - Black - Still Life
Sale
Cowl-Neck Top - Beige - Still Life
£ 57£ 97
Sale
Wool Tie-Belt Blazer - Black - Still Life
Sale
Tapered Jeans - Black - Still Life
Piqué Jersey Midi Dress - Lilac - Still Life
Ruby Glow Nail Colour - {{variantName}} - Descriptive Detail
£ 11
10 ML | £ 1100 / 1 L
+22
Leopard Print Satin Skirt - Beige/Leopard Print - Still Life
Oversized Knit Jumper - Grey Melange - Still Life
SaleWool-cotton
Voluminous Belted Wool Coat - Dark Mole Melange - Still Life
Cropped Reversible Cardigan - Grey/Turquoise - Still Life