Skip to:

Sale: Seasonal markdowns

logo

The Red Satin Lip Colour

chf 32
3.8 G | chf 8421.06 / 1kg

A classic lipstick with a creamy texture that leaves a satin finish. ​ ​

  • Light-as-air yet full coverage​
  • Caring with moisturising properties​
  • Contains castor oil, cocoa butter, rice wax, sunflower wax​
  • High pigment payoff​
  • Vegan formula​
  • Dermatologically tested​
  • Goes great with: Lip Pencil​ ​

Vegan formula means that this product formula does not contain any ingredients with animal origin.​

Similar items

Orchid Park Sheer Lip Colour - Orchid Park - Still Life
chf 32
3.5 G | chf 9142.86 / 1 KG
+3
Pink Era Matte Lip Colour - Pink Era - Still Life
chf 32
3.7 G | chf 8648.65 / 1 KG
+10
Floral Focus Matte Lip Colour - Floral Focus - Still Life
chf 32
3.7 G | chf 8648.65 / 1 KG
+10
Make Jam Sheer Lip Colour - Make Jam - Still Life
chf 32
3.5 G | chf 9142.86 / 1 KG
+3
Rich Auburn Matte Lip Colour - Rich Auburn - Still Life
chf 32
3.7 G | chf 8648.65 / 1 KG
+10
Rose Overload Matte Lip Colour - Rose Overload - Still Life
chf 32
3.7 G | chf 8648.65 / 1 KG
+10
Striking Orange Matte Lip Colour - Striking Orange - Still Life
chf 32
3.7 G | chf 8648.65 / 1 KG
+10
Bare Biscotti Matte Lip Colour - Bare Biscotti - Still Life
chf 32
3.7 G | chf 8648.65 / 1 KG
+10
Poised Blonde Matte Lip Colour - Poised Blonde - Still Life
chf 32
3.7 G | chf 8648.65 / 1 KG
+10
Deep Burgundy Matte Lip Colour - Deep Burgundy - Still Life
chf 32
3.7 G | chf 8648.65 / 1 KG
+10

Others also bought

Zip Pocket Tailored Trousers - Black - Still Life
Lace Trim Slip Dress - Dark Red - Still Life
Houndstooth Dress - Grey/Checked - Still Life
Boxy Cotton T-Shirt - White - Still Life
+6
100% organic cotton
Gathered Side Placket Top - Dark Grey - Still Life
100% cotton
Sienna Stunner Lip Colour & Lip Pencil Kit - Sienna Stunner - Still Life
chf 39
30 G | chf 1300 / 1 KG
Rouge Icon Lip Colour & Lip Pencil Kit - Rouge Icon - Still Life
chf 39
30 G | chf 1300 / 1 KG
Mock Neck Scuba Sweatshirt - Dark Brown - Still Life
Pink Noon Body Mist - Pink Noon - Still Life
chf 25
150.0 ML | chf 166.67 / 1 L
8 scents
Long Wool Coat - Black - Still Life
Back in stock
Pull-On Wool Trousers - Dark Mole - Still Life
New100% wool
Merino Wool Wrap Cardigan - Grey Melange - Still Life
New100% merino wool
Wool Wrap Cardigan - Dark Brown - Still Life
New100% merino wool
Button-Detail Wool Top - Grey - Still Life
New100% wool
Mock-Neck Lace Top - Dark Red - Still Life
Cotton Crew-Neck T-Shirt - White - Still Life
+7
100% cotton
Barrel-Leg Jeans - Black - Still Life
+10
New100% organic cotton
Merino Wool Polo Neck Top - Dark Brown - Lookbook
+1
New100% merino wool
Button-Detail Wool Top - Dark Brown - Still Life
New100% wool
Bouclé Wool Car Coat - Dark Brown - Still Life
Boxy Knit Jumper - Dark Brown - Still Life
+5
NewCotton-wool
Ribbed Long-Sleeve Top - Black - Lookbook
Strappy Leather Sandals - Gold - Still Life
Satin Pull-On Trousers - Dark Brown - Still Life