Skip to:

Sale: Up to 50% off

logo

Tachisme Pepper Scented Candle

€ 25
210 G | € 119.05 / 1kg

Tachisme Pepper

Punk BouquetPerle De CocoSardonyx FireSicilian SunriseArabesque WoodTachisme PepperDéjà Vu Mood

This scented candle features a woody scent with earthy vetiver and opulent jasmine combined with swirls of black pepper and cardamom.

Top notes: Sicilian Lemon, Black Pepper, Cardamom

Mid Notes: Carrot, Jasmine Petals

Base notes: Vetiver, Balsam Wood, Warm Milk

Fragrance family: Woody

Burning time: around 50 hours

Trim the wick 5mm before use.

Made in the EU

 

Others also bought

Long-Sleeve Cotton Top - Burgundy - Still Life
Online exclusive
Long Wool Coat - Black - Still Life
Back in stock
Oversized Drawstring Utility Jacket - Dark Brown - Still Life
Alpaca-Blend Knitted Cardigan - Mole - Still Life
Wrap Cotton Blouse - White/Black Dots - Still Life
100% cotton
New Balance 740 Sneakers - White - Still Life
Thin-Knit Cardigan - Mole - Lookbook
NewCotton-wool
Plain Nougat Lip Glow - Plain Nougat - Still Life
€ 19
2.8 G | € 6785.71 / 1 KG
Large Leather Tote Bag - Dark Brown - Still Life
Wool Polo T-Shirt - Dark Grey Melange - Still Life
100% wool
Zip-Up Twill Jacket - Black - Still Life
Amber Noir Hand Cream - Amber Noir - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Amber Noir Body Scrub - Amber Noir - Still Life
€ 17
250 ML | € 68 / 1 L
6 scents
Oversized Cotton Shirt - Blue - Still Life
+1
100% cotton
Long Leather Gloves - Dark Brown - Still Life
Perle de Coco Eau de Toilette - Perle de Coco - Still Life
€ 35
50.0 ML | € 700 / 1 L
11 scents
Pull-On Wool Trousers - Black - Still Life
Back in stock100% wool
Cropped Oversized Cotton Shirt - Black - Still Life
Strappy Leather Sandals - Gold - Still Life
Fleur de Mimosa Hand Cream - Fleur de Mimosa - Still Life
€ 7
30 ML | € 233.33 / 1 L
8 scents
Alpaca-Blend Knitted T-Shirt - Mole - Still Life
Rib-Knit Wool Boatneck Top - Dark Brown - Still Life
Box Pleat Tank Top - White - Still Life
100% organic cotton
Cropped Houndstooth Blazer - Grey/Checked - Still Life